Mārtiņdiena sākumskolā

Zeme rīb, rati klaudz,
Kas to zemi rībināja?
Nu atbrauca Mārtiņdiena
Deviņiem kumeļiem.

Mārtiņdiena jeb Mārtiņi ir vieni no nozīmīgākajiem latviešu gadskārtu svētkiem, kas nāk pēc Miķeļiem, un tradicionāli iezīmē rudens noslēgumu un ziemas sākumu. Mārtiņdiena tiek svinēta katru gadu 10. novembrī. Šie svētki ir cieši saistīti ar latviešu lauku dzīvi, senām tradīcijām un ticējumiem, kas gadsimtiem ilgi ir veidojuši latviešu kultūras mantojumu. Ar Mārtiņdienu beidzās klusais veļu laiks un sākās jautrais budēļu laiks. Budēļu raksturīgākās maskas ir kaza, vilks, lācis, dzērve, mazais vīriņš, labības kūlis, nāve, čigāni.

Arī mūsu skolā tika svinēta Mārtiņdiena. 6. novembrī, jaunāko klašu skolēni, pulcējās skolas zālē, lai kopā jautri pavadītu šo svētku dienu. Daļai skolēnu, kā jau īstiem Mārtiņbērniem, bija pašu darinātas maskas, dažiem no mājām atvestas.

Sākumā pārrunājām, kas īsti tā Mārtiņdiena ir. No krāsainiem burtiem salikām vārdu Mārtiņdiena, minējām mīklas, lasījām ticējumus un tautasdziesmas. Tad sekoja senās, tradicionālās latvju rotaļas. Tā kā viens no Mārtiņdienas simboliem ir gailis, tad par godu gailim nodziedājām dziesmu “Kur tu teci, gailīti mans” un gājām rotaļā “Mārtiņa gailīši”. Atcerējāmies kā jādejo “Tūdaliņ, tāgadiņ” (dažiem bērniem tas bija kaut kas jauns). Vēl izgājām tādas rotaļas kā “Gulēja saulīte”, “Ādamam bij septiņ dēli” un “Rīgas tilti”.

Laiks aizritēja nemanot. Noslēgumā, par čaklo darbošanos, Mārtiņš cienāja visus ar kārumiņiem (medusmaizi un konfektēm).

Paldies mūzikas skolotājai Anitai Kalniņai, skolēniem un klašu audzinātājām, kas piedalījās pasākumā!

Internāta skolotāja Gunita Mežule