Mācības par drošu un atbalstošu skolas vidi

Skolas direktore Iveta Kļaviņa

Droša un atbalstoša skolas vide ir viena no mūsu skolas – Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra prioritātēm. Meklējot efektīvas pieejas un instrumentus, kā palīdzēt bērniem un jauniešiem iegūt un saglabāt emocionālo līdzsvaru, es, skolas direktore Iveta Kļaviņa, 2021.gada oktobrī apmeklēju mācības “Apzinātība un meditācija: brīvdabas un relaksējošā izglītība”, kas notika Francijā skolas īstenotās Erasmus+ programmas projekta ‘’Īpašs bērns? Gudrs skolotājs!” ietvaros.

Kopā ar kolēģiem no Vācijas un Spānijas 10 dienas intensīvi praktizējām, diskutējām, dalījāmies pieredzē, apguvām jaunas zināšanas.

Kā vienu piemēru varu minēt klusuma praktizēšanu, ko var praktizēt ikviens pedagogs, proti, mācību stundas laikā ieviešot klusuma pauzi, kas sākumā var būt ~1 minūti ilga, pakāpeniski pagarinot laiku. Klusuma pauzes laikā skolēni mācās klusēt, koncentrēties uz skaņām, vērot savas domas, savas sajūtas, savu ķermeni. Kā nomierināt vai apstādināt domas? Vēro katru domu, kas ienāk prātā, sadali tās pa grupām – skola, ģimene, hobijs, attiecības, sapņi.., katrai domu grupu ieliec kādas noteiktas krāsas kastē (piemēram, dzeltenā kastē ieliec visas domas, kas nāk prātā par skolu, zaļā kastē ieliec visas domas, kas nāk prātā par ģimeni, zilā kastē saliec savus sapņus..). Nepatīkamās domas iesēdini garām

braucošā vilcienā. Īpaši patīkami un relaksējoši ir vingrinājumi ar smiltīm, krāsām, dabas materiāliem.

Šādi vingrinājumi trenē apzinātību, koncentrēšanos, nedalītu uzmanību. Iekšējs miers un apzinātība bērniem ir ļoti svarīga veiksmīgai savu uzdevumu veikšanai. Tāpat arī pedagogiem uzmanība, iekšējs miers un klusums ir svarīgs, lai veiksmīgi un ar mīlestību varētu audzināt un mācīt bērnus.

Relaksējošās nodarbības vai vismaz tās elementus var īstenot ikviens pedagogs. Viena relaksējoša nodarbība nedēļā vai klusuma pauze mācību stundas laikā, kas veikta regulāri, var būtiski uzlabot personas (jebkurā vecumā) psiholoģiski emocionālo labbūtību, iekšējo mieru un drošību, tādējādi veicinot personas pozitīvismu un uzlabojot savstarpējās attiecības.