Projekta noslēdzošā vizīte – Zviedrijā

No 23.līdz 27.maijam projekta “Use Your Strenghts” mobilitātes braucienā uz Zviedriju devas četras mūsu skolas pārstāves- Inguna Ulase, Ina Bankava, Gunita Gumbre un Guna Radziņa.
Piecu dienu vizītē guvām skaistas emocijas un lielisku pieredzi- viesojāmies Kristianastadas Tautas universitātē, noklausījāmies vairākas lekcijas par Zviedrijas sociālās iekļaušanas sistēmu. Šajā sistēmā iesaistīti gan vietējie iedzīvotāji, gan cilvēki ar īpašām vajadzībām un seniori, gan imigranti un bēgļi. Tikāmies ar cilvēkiem, kuri strādā šajā jomā- ar azartisko fotostudijas vadītāju, ar darba meklētāju konsultanti un īpašās iekļaušanas apmācības skolotāju. Mūsu zviedru kolēģe Susanne Alpar aizveda mūs arī līdz jūrai un devās kopīgā pastaigā pa bezgalīgi plašo pludmali. Tālumā pāri līcim varējām saskatīt Ystadas pilsētu, kur tika filmēts zviedru
populārais seriāls “Valanders”. Apskatījām brīnišķīgu dabas parku. Paviesojāmies Zviedrijas “rokdarbnieku galvaspilsētā” Ronnebijā, kur augstā cieņā tradicionālie rokdarbi un tautas kultūras mantojuma saglabāšana. Mūs laipni uzņēma sieviešu kultūras biedrība >39<. Klausījāmies vadītājas stāstījumu par biedrības dibināšanu, pirmsākumiem un darbību, iepazināmies ar biedrības dalībniecēm, kopīgi darinājām darbiņus makramē tehnikā, izgatavojām arī pītus un izšūtus suvenīrus. Mūs cienāja ar biedrības sieviešu gatavotām pusdienām- varējām nobaudīt tradicionālās zviedru gaļas bumbiņas, īpaši marinēto siļķi, kartupeļu sacepumu un salātus, bet saldajā tika pasniegts rīsu pudiņš, kas zviedru virtuvē pazīstams jau vairāk kā 700 gadu. Nedēļas noslēgumā devāmies uz dienvidu pilsētu Karlskrūnu, kurā atrodas Zviedrijas lielākā jūras kara bāze. Šeit darbojas vairākas Tautas universitātes filiāles, kas nodrošina iedzīvotājiem dažādus pakalpojumus, arī mūžiglītību. Apmeklējām ļoti plašo Jūras muzeju, kur iepazināmies ar Zviedrijas vēsturi, apskatījām zemūdeni, kara kuģi un šoneri.
Šajā īsajā ceļojumā guvām ieskatu Zviedrijas izglītības sistēmā, sabiedrības norisēs, kultūrā un vēsturē, izjutām zviedru viesmīlību un laipnību. Paldies mūsu jaukajai zviedru kolēģei Susanne Alpar par silto uzņemšanu, paldies draudzīgajām kolēģu komandām no Lietuvas un Somijas un, protams, paldies projekta organizētājiem par šo lielisko iespēju.