Pasauli padarīt zaļāku!

PASAULI PADARĪT ZAĻĀKU!

Kad Latvija ar vienu kāju iekāpusi ziemas zābakos, tad mēs laikā no 6. līdz 10.novembrim devāmies uz saulaino valsti Spāniju, lai apmeklētu pilsētu Barselonu un nedēļu pavadītu zaļākas pasaules iepazīšanas kursos “Zen and the Art of Gardening” programmas Erasmus+ projekta “Mācīties nākotnei” ietvaros.
Kursus vadīja Tony Torralba, kurš specializējies dizaina mākslā un dabas zinātnēs, kā arī piedalījies dažādos starptautiskajos projektos.
Kursu laikā mums bija iespēja paskatīties uz āra vidi ne tikai kā uz vietu, kur bērnam pastaigāties, skriet, bet vietu, kur veidot sajūtas – sajust pasauli ar visām maņām – klausoties, sarunājoties, izgaršojot, sataustot, saredzot, attīstīt novērošanas prasmes un radīt emocijas, ko sniedz daba. Radīt vietu, kur bērnam justies kā mājās.
Mums tika dota iespēja iepazīt Horvātijas, Lietuvas, Portugāles un Spānijas pieredzi iestādes apzaļumošanā un vides veidošanā (piemēram, mākslinieciska akmens dārza iekārtošanā, sensorā dārza izveidē, papildinot to ar garšvielām, tējas augiem, smaržām), par to kā šajā procesā iesaistīt bērnus – mācīties darot, vērojot, projektējot, būvējot, veidojot un pārdomājot.
Iemācījāmies paraudzīties uz dārzu kā svarīgu ne tikai mācību procesa sastāvdaļu, bet arī kā nozīmīgu ārpusstundu aktivitāšu vietu (Tējas namiņš, āra klase kā socializēšanās vieta, piknika vieta kopīgas maltītes baudīšanai no dārza veltēm, zaļā zona kā meditācijas un relaksācijas vieta).
Praktiski darbojāmies ar dažādām interaktīvām metodēm, kuras ir piemērotas izglītojošam darbam ar bērniem vides iepazīšanai, kā, piemēram, aplikācijas “Wikiloc” izmantošana.
Kopīgi ar kolēģiem analizējām, kā veidot ilgtspējīgu vidi, lai tā nebūtu tikai estētiski veidota, bet arī praktiski izmantojama.
Nedēļas ietvaros apmeklējām senāko botānisko dārzu Barselonā “Jardi Botanic Historic”, pabijām daļā no “Park Guell” un iepazināmies ar Katalonijas Starptautiskās Universitātes veidoto dārzu. Pēc nodarbībām devāmies iepazīt vietējo kultūru, dabu un baudījām spāņu virtuvi.
Lao Tzu ir teicis “Daba nekur nesteidzas un tik un tā paspēj visu izdarīt”. Gaidot ziemas skaistākos svētkus, mazināsim sevī steigu un baudīsim gan dabas piedāvātas iespējas, gan atvēlēsim laiku sev!

Logopēde Dana Arnīte – Kleinberga un skolotāja Ance Mirkša