Mācības Strasbūrā par līderību un vadību

Vai vadība ir iedzimta īpašība? Daudzi uzskata, ka vai nu tu esi dzimis, lai būtu līderis, vai arī neesi. Kā izrādās, par laimi, vadību var iemācīties.
Lai pilnveidotu vadības un līderības prasmes, satiktu kolēģus no citām Eiropas skolām, dalītos pieredzē un iedvesmotos, es, skolas direktore Iveta Kļaviņa, 2023.gada janvārī devos uz Strasbūru, lai piedalītos Erasmus+ programmas mācībās “Līderība un vadība”.
Mācībās piedalījās skolu direktori un vietnieki no dažādām Eiropas valstīm.
Mācībās mēs tikām mudināti domāt un analizēt savu vadības stilu, savas stiprās un kā tās izmantot par labu visiem. Tāpat analizējām savas vājās puses, lai uzlabotu savas spējas būt par labiem līderiem. Diskutējām par personiskām vērtībām un organizācijas vērtībām un koncentrējāmies uz to, kā tās nodot kolēģiem. Praktizējām dažādas vadības pamatprasmes, piemēram, plānošanu, komunikāciju, problēmu risināšanu un konfliktu vadību. Tāpat praktizējām savas komunikācijas prasmes efektīvāk pateikt nē, deleģēt un veicināt citu izaugsmi.
Ar kolēģiem apspriedām atšķirību starp iekšējo un ārējo motivāciju un identificējām stratēģijas, lai veicinātu tieši iekšējo motivāciju.
Strādājām pie savām sociālajām prasmēm, praktizējām empātiju, aktīvu klausīšanos un konfliktu vadību.
Kursu ietvaros bija iespēja ne tikai mācīties, bet arī satikt kolēģus no dažādām Eiropas valstīm un dalīties praktiskā darba pieredzē par skolas vadības jautājumiem. Lai arī pastāv dažādi izglītības apstākļi un sistēmas, tomēr secinājām, ka izaicinājumi izglītībā, skolas vidē mums ir līdzīgi.
Esot Strasbūrā, izmantoju iespēju doties ekskursijā uz Eiropas Parlamenta ēku. Sēžu zāles apmeklējums ir unikāla iespēja, kā iepazīt pasaules lielākā transnacionālā parlamenta īpašo gaisotni. Tajā notiek Eiropas Parlamenta svarīgākās debates, un, kā uzzināju ekskursijas laikā, tajā ir norisinājušies daudzi vēsturiski balsojumi.
Visas ekskursijas pa Eiropas Parlamentu Strasbūrā ietver Simonas Veilas vārdā nosauktā “Parlamentarium” apmeklējumu. Dinamiskā un interaktīvā ekspozīcija ļāva labāk izprast Eiropas Parlamenta un tā politisko grupu funkcijas un to, kāds ir tā deputātu darbs.
Tāpat izdevās arī apmeklēt laikmetīgās mākslas muzeju, aiz astes noķert burvīgo Ziemassvētku sajūtu Strasbūras vecpilsētas ieliņās un nedaudz iepazīt Alsaciešu vēsturi un ēdienus.

Iveta Kļaviņa