Ko īsti nozīmē IT joma?

Mūsdienās pasaulē viss mainās ļoti strauji un arī tehnoloģijas attīstās neapjaušamā ātrumā. Protams, tas viss ietekmē arī darba tirgu un populārākās profesijas. Jau tagad ir acīmredzams, ka nākotnē vislielākā vajadzība būs pēc IT speciālistiem dažādās jomās. Pašreiz jau ir vairākas jomas, kur viņu trūkst, un pieprasījums katru dienu pieaug.

IT SPECIĀLISTS – КAS TAS IR? IT speciālists – plašs jēdziens, kas ietver sevī daudzu profesiju pārstāvjus, kuri strādā informācijas tehnoloģiju jomā. Tie ir dažādi programmētāji, programmu izstrādātāji, tīklu administratori, moderatori, robotikas un informācijas drošības speciālisti, Web dizaineri un pat 3D-аnimatori. Starp citu, informācijas tehnoloģijas aptver arvien plašākas darbības sfēras, tāpēc rodas jaunas IT speciālistu profesijas.

IT speciālists – RADOŠA profesija, kurā nepieciešamas gan tehniskās, digitālās prasmes un zināšanas, gan arī cilvēcīgās prasmes. Šis cilvēks rada kaut ko jaunu, izstrādā dažādas programmas, realizē idejas, ir PACIETĪGS un NEATLAIDĪGS, jo, lai tiktu pie iecerētā rezultāta, speciālists daudzreiz pārbauda savu darbu, labo kļūdas, novērš trūkumus. IT specialists var strādāt gan individuāli, gan attālināti izpildot pasūtījumus, kā arī birojā, SADARBOJOTIES ar citiem speciālistiem. Mūsdienās bez IT speciālista nevar iztikt nevienā darba vietā. Topošajam IT speciālistam prioritārie mācību priekšmeti skolā ir – MATEMĀTIKA, FIZIKA, DATORIKA, SVEŠVALODAS. IT speciālista pienākumu izpilde vienmēr ir saistīta ar noteiktiem termiņiem, tāpēc šim speciālistam jābūt atbildīgam, jāprot sadarboties ar citiem, jābūt KOMUNIKABLAM, LAIPNAM,JĀPROT STRĀDĀT KOMANDĀ. Strādājot ar sarežģītiem projektiem vai lielās valsts struktūrās, nepieciešama PAŠKONTROLE, PAŠSAVALDĪŠANĀS, ja sistēmā rodas kādas nopietnas kļūdas vai traucējumi.

Katrai profesijai ir savas priekšrocības un trūkumi.IT speciālista priekšrocības nenoliedzami ir labs atalgojums, pieprasīti speciālisti, interesanti uzdevumi un iespēja radoši izpausties, iespēja strādāt attālināti un pašam plānot savu laiku, karjeras izaugsmes iespējas gan Latvijā, gan ārzemēs. Kā trūkums ir mazkustīgs dzīvesveids un tas, ka iegūtās zināšanas ātri noveco.

Karjeras nedēļas ietvaros, pirmdien, 16. oktobrī, Valmieras Gaujas krasta – AC 7.-12.klašu skolēni aktīvi piedalījās digitālā viktorīnā “Profesijas IT jomā”. Skolēni pēc pienākumu apraksta minēja konkrēto IT profesiju. Visvairāk punktus ieguva Laura Balode no 11. klases, Jānis Krūmiņš no 7.b klases un Monta Boka no 6.klases.

 Pedagogs karjeras konsultants Lolita Eklone