Atzīmējam pasaules Autisma dienu

Speciālās izglītības skolotāja Dace Sprince

2.aprīlis – starptautiskā pasaules Autisma diena

             2.aprīlī visa pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā pasaules Autisma diena. Šīs dienas mērķis ir veicināt ikviena cilvēka cieņu, pieņemšanu un iekļaušanos. Arī mūsu vidē ir cilvēki ar autiskā spektra traucējumiem. Šie cilvēki ir pārlieku jutīgi uz apkārtējās pasaules kairinājumiem – garšu, smaržu, redzes, taustes un dzirdes kairinājumiem. Mēs varam atvieglot šo cilvēku dzīvi, viņus labāk izprotot.

Pagājušajā nedēļā saņēmām uzaicinājumu no projekta “Art therapy for Autism” sadarbības partnera – Dr.Zlatan Sremec vārdā nosauktās pamatskolas ar resursu centru Skopjē, Ziemeļmaķedonijā. Maķedonieši aicināja pievienoties starptautiskās Autisma nedēļas aktivitātēs. Nedēļas tēma – “Laimīgais ceļojums cauri dzīvei”. Viena no aktivitātēm – “laimīgo” saldumu gatavošana. Maķedonieši cepa un rotāja keksiņus, mūsu 8./9.-2.c klase gatavoja savu “laimīgo” našķi – maršmelovu zefīrus uz uz kociņiem. Vispirms bērni ūdens peldē kausēja šokolādi. Kamēr šokolāde kusa, šķīvīšos sabēra cukura dekorus, ar kuriem izrotāt zefīriņus. Zefīriņus sadūra uz koka irbulīšiem. Tad ņēma pa vienam irbulītim, pamērcēja zefīru izkausētajā šokolādē, apbēra ar cukura dekoriem. Bērni bija sajūsmā!

Nākamā diena mums iesākās ar pārdomām “Kad es jūtos laimīgs? Kas man sagādā prieku?”. Atbildes uz šiem jautājumiem bija visdažādākās. Manuprāt, vislieliskākā atbilde bija: “Man prieku sagādā, ka skolotāja kaut ko jaunu iemāca.” Arī pārējās atbildes skanēja ļoti jauki:

“Laimi un prieku man sagādā siltums, saule, mājas, skola, baseins, jūra, labi cilvēki, brīvdienas, braukšana ar rolleru.” Pēc tam bērni paši gatavoja puzles. Darbs prasīja ļoti lielu precizitāti un pacietību, jo katrs lauznītis, izmantojot šablonu, tika vispirms apvilkts, tad izgriezts. Pēc tam puzle bija jāsaliek. Angelina ar šo darbu tika galā visveiklāk. Piedaloties šajās aktivitātēs, bērni piedzīvoja daudz jauku emociju un saldu brīžu. Edgars atzina, ka pats puzli no lauznīšiem gatavo pirmo reizi. Tas esot sarežģīti, bet interesanti. Skolēni iemācījušies izrotāt maršmelovu zefīriņus, vēlāk tos varēs izmantot kā skaistu galda dekoru svētku reizē. Tādējādi bērni apguva arī jaunas dzīvesprasmes.

Paldies projekta “Art therapy for Autism” skolas koordinatorei Daigai Ramatai par atbalstu “saldajās” aktivitātēs un 8./9.-2.c klases skolēniem Angelinai, Alisei, Edgaram, Danielam,Viktoriiai par centību un aktīvo piedalīšanos.