Meteņi pirmsskolā

Meteņi ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kad daba pamazām mostas no ziemas miega un visapkārt jau jūtama pavasara elpa.

Meteņos jestras svinības iegrieza arī Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra pirmsskolas grupiņas – gatavoja maskas, vēroja un pareģoja laiku, lustējās un mielojās, kā arī izzināja dažādās Meteņu tradīcijas. Vai zināji par tām? Meteņu tradīcijas vēsta, kad Meteņos jāgatavo maskas un jāveļ sniega bumbas, lai augtu lieli. Jāveļas kupenās – kurš dziļāk iegrimst, tas labāk mācās. Jāvizinās no kalna – kurš tālāk aizbrauc, tas bagātāks. Meteņos ir raksturīgas arī dažādas spēkošanās un veiklības sacensības. Meteņa galvenais ticējums vēsta – nedrīkst skopoties! Par svētku galdu gādājot,  jāsāk gatavoties un kurināt pavardā uguni jau agri no rīta. Tad gads, kas, iespējams, sākās Meteņos, būs bagāts un veiksmīgs. Viss tika izdarīts, lai tieši tāds tas arī būtu!

Lai gan šogad ziemīgā ziema vēl neliecina par pavasara tuvošanos, tomēr pusceļš no Ziemassvētkiem līdz Lieldienām jau ir noiets. Ar prieku dodamies tālāk – Lieldienu virzienā!

Pirmsskolas izglītības skolotājas Gita Laidve un Santa Ecmane, 10.02.2021.