Angļu valoda Maltā

Dace Sprince, Egita Eglīte

Saulainajā Maltā

Eiropas Savienības Izglītības programmas Erasmus+ projekta „Īpašs bērns? Gudrs skolotājs!” ietvaros mēs, divas skolotājas – Egita Eglīte un Dace Sprince, devāmies uz angļu valodas kursiem „Fluency and English Language Development for Educational Staff”, kas notika Maltā, ETI mācību centrā. Kursu laikā liela uzmanība tika pievērsta valodas prasmju attīstīšanai. Tā kā kursi bija piecas dienas, notika ātra pielāgošanās mācību apstākļiem, pierodot pie angļu valodas aktīvas izmantošanas. Vārdu apguvei un iegaumēšanai tika izmantoti attēli. Dažādas komunikatīvās spēles, dialogi, sižetiskie attēli (to apraksti) veicināja iegūto zināšanu un prasmju praktisku pielietojumu. Nodarbību tēmas – sadzīviskas, maksimāli pietuvinātas ikdienas realitātei. Tika izmantoti video un audio mācību materiāli. Mūsu grupā bija 3 pārstāvji no Latvijas, 4 – no Polijas un vēl pa vienam no Vācijas, Francijas, Itālijas. Mūsu pasniedzēja izveidoja ļoti atbalstošu un iedrošinošu mācību vidi. Darbīgā un draudzīgā gaisotnē nemanot aizritēja laiks. Kursus vērtēju ļoti pozitīvi, jo bija iespēja uzlabot angļu valodas prasmes, paplašināt vārdu krājumu, uzlabot izrunu. Bija interesanti tuvāk iepazīties ar citu valstu pedagogiem.

Laiku pēc nodarbībām aktīvi izmantojām tuvākas un tālākas apkārtnes iepazīšanai. Pirms došanās uz Maltu iepazināmies ar Maltas vēsturi un ģeogrāfiju. Maltas Republiku veido salu arhipelāgs Vidusjūrā starp Sicīliju un Ziemeļāfriku. No visām salām apdzīvotas ir tikai trīs – Malta, Gozo un Komino. Malta ar 316 km2 sauszemes teritoriju ir viena no mazākajām pasaules valstīm, bet vienlaicīgi viena no visblīvāk apdzīvotajām ar aptuveni 410 tūkstošiem iedzīvotāju. Galvaspilsēta – Valleta. Šeit ir divas valsts valodas: maltiešu un angļu. Jāpiemin Maltas lieliskais klimats. Oktobra vidū gaisa temperatūra no rīta +220C, dienas vidū līdz +290C. Valletā aplūkojām vareno jūras cietoksni, jūras līčus, baznīcas, pilis un muzejus. Bijām arī senajā Maltas galvaspilsētā Mdinā. Kad nostājāmies pie metru platā mūra nocietinājuma salas augstākajā vietā, tad pārņēma sajūta, ka visa sala ir pie kājām. Visa Mdina ir kā liels brīvdabas muzejs ar senatnīgajiem arābu stilā celtajiem namiem, baznīcām un šaurajām ieliņām. Ar kuģi aizbraucām arī uz gleznaino Gozo salu.

Pateicoties ERASMUS programmai, bija brīnišķīga iespēja gūt jaunu pieredzi un iespaidus, paplašināt redzesloku. Liels paldies projekta koordinatorei Daigai Ramatai par atbalstu projekta pieteikuma un mobilitātes sagatavošanas procesā.